Restorativní jóga vs. Yin jóga

21.03.2024

Věděli jste, že nejsou stejné, i když tak na první pohled mohou vypadat? Co mají společného a co je od sebe naopak odlišuje?

Co mají společného.

Oba zmíněné jógové styly jsou si na pohled hodně podobné, bývají prováděné v klidném  tempu, využívají mnohé pomůcky a při jejich praktikování se jednotlivé pozice drží i několik minut. Díky svému jemnému přístupu jsou vhodné pro různě pokročilé studenty. Stejné je také jejich působení na parasympatický nervový systém, který je zodpovědný za klidový režim našeho organismu, pomáhají nám tedy zklidnit tělo i mysl a lépe se soustředit na vnitřní prožívání a pocity. Vedou nás tak k blíže k sobě samým. 


Když je ovšem poznáme blíž, zjistíme, že jsou zcela jiné. Jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly a jaké benefity vám každá z těchto praxí může přinést? 

Restorativní jóga

Slovo restorative můžeme do češtiny přeložit jako regenerace. Jak název napovídá, tato jógová praxe přináší především regeneraci a léčení těla i mysli. Tento druh jógy je pasivní, pomáhá nám dostat se do stavu harmonie bez aktivního cvičení. Abychom dosáhli potřebného uvolnění, používají se při cvičení podpůrné pomůcky (bolstery, bloky, deky...) v kombinaci s dlouhou výdrží v pozicích pak přichází pocitu klidu a hluboké uvolnění, díku tomu se v našem těle spouští léčivý mechanismus. Pozice se zde mohou držet 5-10 min. Kladen je zde důraz především na pohodlné nastavení pozic, ve kterých je možné uvolňovat napětí z těla.  

Účinky restorativní jógy:

  • Vytváří pocit bezpečí pro tělo a mysl
  • Hluboká relaxace
  • Dosažení stavu odpočinku mysli
  • Meditace
  • Tišící účinky, celkové zklidnění
  • Léčení a ozdravení těla
  • Podpora imunitního systému - pokud je tělo dokonale odpočaté, může imunitní systém správně pracovat



Yin jóga

Yin jóga pochází z filozofie Yin/Yang, zabývající se dosažení rovnováhy mezi protikladnými silami (pasivní a aktivní). Vyvinula se z východní praxe jógy, která do ní začlenila i prvky taoismu. Pomůcky se zde, na rozdíl od restorativní jógy, používají z důvodu prohloubení a dosažení ještě většího protažení v pozici. Jednotlivé pozice se zde drží 2-5 minut. Tento klidný druh jógy se zaměřuje na hluboké protažení pojivových tkání a svým delším působením v pozici umožňuje, aby došlo k uvolnění zablokované energie a napětí, které často zadržujeme v těle. Většinou je vedena v klidném a jemném tempu, i přesto ale může být náročná. Nastává zde totiž často fyzický nekomfort pramenící z dlouhého držení pozice, toto nepohodlí ale bývá nezbytné pro dosažení účinků na pojivové tkáně.

Účinky yin jógy:

  • Může zlepšit zdraví kloubů a jejich pohyblivost
  • Zlepšuje zdraví pojivových tkání
  • Může pomoci v harmonizaci jin/jang energií
  • Snižuje stres a podporuje klid


Závěrem 

Každý z těchto dvou stylů má své nesporné benefity pro zdraví, svá vlastní specifika a cíle. Obě díky svému pomalému tempu napomáhají vědomé pozornosti k tělu, dechu a mysli, mohou tak být vhodným doplněním dynamičtější jógové praxe, nebo skvělým vyvážením běžných pracovních, uspěchaných dní. 

Restorativní jógu si můžete vyzkoušet i v našem studiu, informace o konání lekcí naleznete na mém facebookovém profilu https://www.facebook.com/yogamartinaslavikova/ .


Zdroje: Restorativní jóga - Gail Boorstein Grossman; Jin joga - Bernie Clark; Web Arhanta Yoga

Foto: Canva